Jak se měřit

A - Hrudník

(obvod přes prsa) - se měří přes nejširší místo prsou vodorovně, ideálně měříme ve spodním prádle či podložíme metr při měření dvěma prsty či připočítáme k naměřenému číslu cca 1 cm. U mužů měříme obvykle v podpaždí, u žen v oblasti bradavek. Při měření se ciťte uvolněně a nezatahujte dech.

B - Pas

Obvod pasu se měří v nejužší části trupu, kousek nad pupíkem. Obvod pasu je vždy většinou snadnější nalézt u žen než u mužů. Pokud nejužší část nelze nalézt, je dobré najít střed mezi kyčelní kostí a posledním žebrem či také měřit pas od největšího prohnutí páteře a nejvystouplejší části. Je dobré si ze začátku při prvním měření kolem pasu uvázat tkaničku nebo stuhu, pomůže Vám. Pokud si potřebujete změřit délku sukně či kalhot, jež nejsou bokové, stuha Vám pomůže právě při tomto měření, neboť od ní začnete.

C - Boky

Tady měříme na nejvystuplejší části na těle přes hýždě.

 

Několik rad, jež začátečníci ocení:

  • Pro správné změření je naprosto zásadní mít metr ve vodorovné poloze. Vždy je lepší si ze začátku přizvat na pomoc dalšího člena rodiny či někoho známého.
  • Metr nesmí být příliš utažený ani úplně volný. Ideální je si vložit do místa spoje prst tak, aby tam vznikla nepatrná vůle v naměřené hodnotě.
  • Měřte se ideálně ve spodním prádle, ve vzpřímené poloze, nezatajujte dech a ciťte se uvolnění. Ideální místo je před zrcadlem, abyste měli kontrolu nad tím, že metr vedete rovně.
  • Naměřenou hodnotu překontrolujte ještě jedním kontrolním měřením, než si vše zapíšete.